Ο Κλοπ ζήτησε επανάληψη του αγώνα με την Τότεναμ - Εκτός ο Χάκπο με την Ουνιόν

Οι Κόκκινοι προετοιμάζονται για την αποψινή ευρωπαϊκή αναμέτρηση, τη στιγμή που δεν έχουν σταματήσει οι φωνές για το ματς κόντρα στα Σπιρούνια.

Συνεχίζεται η συζήτηση για το επεισοδιακό παιχνίδι της Τότεναμ με τη Λίβερπουλ το περασμένο Σάββατο. Πολλές φάσεις του αγώνα ήταν αμφισβητούμενες, ενώ εκείνη που ξεχώρισε και έφερε μεγάλες αντιδράσεις κατά του VAR και του διαιτητή του αγώνα Χούπερ, ήταν η απόφαση να ακυρωθεί το γκολ του Λουίς Ντίαζ ως οφσάιντ στο 34’ και ενώ το σκορ του αγώνα ήταν τη δεδομένη στιγμή στο 0-0.

Το συγκεκριμένο συμβάν προκάλεσε θύελλα αντιδράσεων τόσο από την επίσημη Λίβερπουλ όσο και από τους οπαδούς της. Την επομένη του αγώνα και προφανώς πιο ήρεμος, ο Γιούργκεν Κλοπ έδωσε τη δική του λύση στο θέμα, και κατά τον ίδιο την πιο δίκαιη, αναφέροντας:

«Το λέω ως άνθρωπος του ποδοσφαίρου. Θεωρώ ότι η μόνη λύση είναι η επανάληψη του παιχνιδιού – είναι η πιο δίκαιη λύση».

Για την ιστορία, το τελικό σκορ ήταν 2-1 υπέρ της Τότεναμ, με τη Λίβερπουλ να τελειώνει το παιχνίδι με 9 ποδοσφαιριστές.

Συνέχεια σήμερα με τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της ομάδας από το Μεγάλο Λιμάνι, καθώς υποδέχεται στις 22.00 (ώρα Ελλάδος) τη Βελγική Ουνιόν Σεν Ζιλουά.

Στα αγωνιστικά νέα, ο Γιούργκεν Κλοπ επιβεβαίωσε ότι ο Κόντι Χάκπο δεν είναι διαθέσιμος μετά τον τραυματισμό που υπέστη στην αναμέτρηση με τη Τότεναμ. Ο Ολλανδός διεθνής αποσύρθηκε στο ημίχρονο στην πρωτεύουσα αντιμετωπίζοντας πρόβλημα μετά από μια διεκδίκηση μπάλας λίγο πριν πετύχει το γκολ της ισοφάρισης.

Ερωτηθείς για την κατάσταση του Χάκπο στη συνέντευξη Τύπου ανήμερα του αγώνα με τη Ουνιόν Σεν Ζιλουά, ο προπονητής είπε: «Τραυματίστηκε πριν πετύχει το γκολ. Όχι [δεν θα είναι διαθέσιμος]».

Επιμέλεια: Άγγελος Γεωργίου

Στήριξε και εσύ την προσπάθεια των Premier League Fans μέσω Paypal, μέσω του παρακάτω συνδέσμου:

Μπορείτε να επικοινωνήσετε με την ομάδα του premierleaguefans.gr στο info@premierleaguefans.gr

Θα χαρούμε για παρατηρήσεις, σχόλια αλλά ακόμη και για προτάσεις συνεργασίας.